strona główna forum czat kontakt
 szukaj
strona główna
nasze stowarzyszenie
nowości
artykuły
opowiadania
prezentacje
galeria
baza teleadresowa
baza leków
analizy «
  badania hormonów
  - normy hormonów - ogólnie
  - poziom progesteronu
  - HCG - test na obecność cią...
  badania plemników
subskrypcja
forum
czat
członkowie stow.
kontakt

HCG - test na obecność ciąży

Ciążę można potwierdzić poprzez badanie krwi na obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), zwanej inaczej choriogonadotropiną. Hormon wytwarzany jest przez blastocystę (zapłodniona komórka jajowa na kolejnym etapie podziału) po implantacji w macicy i przez kosmki łożyska. Jego zadaniem jest m.in. podtrzymanie produkcji progesteronu przez ciałko żółte jajnika, niezbędnego dla rozwoju ciąży.

Według generalnej zasady każdy poziom hCG w surowicy krwi poniżej 5 mIU/ml (5 IU/L) uznawany jest jako wynik negatywny, przeczący ciąży. Rezultat powyżej 25 mIU/ml (25 IU/L) rozpatrywany jest jako pozytywny, oznaczający ciążę. Jeżeli wynik nie jest jednoznaczny, powtórz badanie po dwóch dniach (najlepiej w tym samym laboratorium) – wzrost stężenia hCG sugeruje ciążę. Trzeba przy tym pamiętać, że sama implantacja embrionu może odbyć się w różnym czasie - pomiędzy 6 a 12 dniem po owulacji (najczęściej 10-ty). Ponieważ hCG zaczyna być wydzielane od ok. 1-2 dni po zagnieżdżeniu w macicy, ze względów ekonomicznych nie ma większego sensu wykonywać testów przed 10-12 dniem po jajeczkowaniu.

Statystycznie kolejnemu tygodniowi ciąży odpowiada wskazany w tabeli poziom hCG (prawidłowej interpretacji może dokonać tylko lekarz):

Tydzień ciąży

Poziom hCG

do 3

(7 dni po owulacji)

< 5 mIU/ml

3

5 – 50 mIU/ml

4

4 – 426 mIU/ml

5

19 - 7,340 mIU/ml

6

1,080 - 56,500 mIU/ml

7-8

7,650 - 229,000 mIU/ml

9-12

25,700 - 288,000 mIU/ml

13-16

13,300 - 254,000 mIU/ml

17-24

4,060 - 165,400 mIU/ml

25-40

3,640 - 117,000 mIU/ml

kilka dni po porodzie i u nieciężarnych

< 5 mIU/ml

W zależności od rodzaju użytych przeciwciał istnieje możliwość oznaczania różnych frakcji gonadotropiny kosmówkowej – całej cząsteczki hCG, wolnej podjednostki alfa, wolnej podjednostki beta oraz całkowitej ßhCG (cała cząsteczka i wolna podjednostka beta), przy czym większość testów ukierunkowana jest na oznaczanie tej ostatniej (tzw. test „Total beta hCG”). W przypadku podania gonadotropiny kosmówkowej w celu wywołania owulacji lub przedłużenia czasu trwania fazy lutealnej resztki hCG mogą pozostawać w organizmie do 10-14 dni po ostatnim zastrzyku, dając błędnie pozytywny wynik na obecność ciąży. W takiej sytuacji należy powtórzyć test za dwa dni – tendencja wzrostowa poziomu hCG potwierdza obecność ciąży. Z pierwszym testem poczekaj do 14-tego dnia po podaniu leku, jeżeli był wykonywany zastrzyk z zawartością 10.000 IU gonadotropiny kosmówkowej, 10 dni po zastrzyku 5.000 IU, 7 dni po 2.500 IU.

Badanie hCG nie powinno by wyznacznikiem tygodnia ciąży, ponieważ wartości mogą bardzo się różnić dla tego samego okresu rozwoju ciąży u różnych ciężarnych. Rezultaty osiągane przez badanie USG transwaginalne (5-6 tydzień) są znacznie bardziej precyzyjne. Pęcherzyk ciążowy powinien być wykrywany, gdy hCG osiągnie poziom 1.000 – 2.000 mIU/ml.

Stężenia hCG powyżej normy obserwowane są w raku trofoblastu, nowotworach wydzielających substancję podobną do HCG (u mężczyzn i kobiet niebędących w ciąży), ciąży bliźniaczej. Trzeba również brać pod uwagę możliwość nieprawidłowego obliczenia czasu trwania ciąży. Badanie kontrolne powinno powtórzyć się po 48-72 godzinach w celu sprawdzenia jak zmienia się poziom hCG. Ciąże bliźniacze wykazują zwykle wyższe stężenia gonadotropiny kosmówkowej, ale z racji dużej rozpiętości poziomu hormonu u różnych kobiet wysokie czy przekraczające normy wartości nie zawsze oznaczają bliźnięta. HCG nie powinno służyć jako wyznacznik obecności więcej niż jednego embrionu. Nie ma wyznaczonego poziomu, powyżej którego byłaby gwarancja ciąży bliźniaczej.

Wartości hCG poniżej normy obserwuje się w ciąży pozamacicznej, niewydolności łożyska, poronieniu niepełnym, pustym jaju płodowym, śmierci płodu. Trzeba również brać pod uwagę możliwość nieprawidłowego obliczenia czasu trwania ciąży. Badanie kontrolne powinno powtórzyć się po 48-72 godzinach w celu sprawdzenia jak zmienia się poziom hCG. Uwaga – ciąże pozamaciczne lub takie, które ulegną poronieniu wykazują w końcowym etapie niskie stężenia gonadotropiny kosmówkowej, ale początkowo mogą dawać zupełnie prawidłowe. Zdarzają się poza tym ciąże z dość niskimi stężeniami hCG, a które ostatecznie kończą się porodami zdrowych dzieci.

Wysokość stężenia hCG w surowicy krwi powinna podwajać się każdego drugiego lub trzeciego dnia (w początkowych tygodniach ciąży). Wartości winny wzrastać nie mniej niż o 66% w ciągu 48 godzin, o 114% w ciągu 72 godzin i o 175% w ciągu 96 godzin. Osiągając poziom 1.200-6.000 mIU/ml wzrost spowalnia – podwojenie następuje co każde 72-96 godzin. Uwaga - maksymalne stężenie hCG obserwuje się pod koniec pierwszego trymestru (8-11 tydzień). Nieprawidłowy wzrost poziomu hCG obserwuje się w przypadku ciąży pozamacicznej, tej która uległa poronieniu lub która nie rozwija się prawidłowo i nie rodzi szans na powodzenie.

Wszystkie frakcje hCG oraz produkty ich rozpadu są wykrywane w moczu, stąd możliwość wykonania testu na obecność ciąży również w warunkach domowych, stosując testy dostępne w aptekach (skrót „HPT” z j. angielskiego). Są niestety mnie czułe, mogą dawać fałszywie negatywne lub fałszywie pozytywne wyniki (rzadziej). Błędne mogą być spowodowane złym przechowywaniem testu (np. w niskiej temperaturze), przyjmowaniem płynów przed zrobieniem testu, nieprzestrzeganie instrukcji producenta co do terminu odczytu (może pojawić się linia sugerująca ciążę, a będąca efektem reakcji chemicznej nie oznaczającej jej) lub czasu wykonania (powinien być z rannego moczu), za wczesne zrobienie testu (pozytywny może być czasem dopiero w kilka dni po spodziewanej menstruacji). W razie wątpliwości najlepiej powtórzyć test po 2 dniach przestrzegając ściśle instrukcji na opakowaniu.

Autor: Dida


 

   
strona główna - nasze stowarzyszenie - nowości - artykuły - opowiadania - prezentacje - galeria - baza teleadresowa - baza leków - analizy - subskrypcja - forum - czat - członkowie stowarzyszenia - kontakt
copyright © mamo.tato 2003-2004
konto: zaloguj mt_cms v04.01.21.1